"Bruksizm"Diş Sıkma Tedavisi Sanıldığından Daha Önemli

Okuduğunuz haber
ANTİBİYOTİK KULLANIMI KONUSUNDA UYARDI

UZAN, MAĞDUR AİLELERİ ZİYARET ETTİ

Anasayfa   /    Güncel    /    ANTİBİYOTİK KULLANIMI KONUSUNDA UYARDI

ANTİBİYOTİK KULLANIMI KONUSUNDA UYARDI

Muş İl Sağlık Müdürü Dr.Serdal Türkoğlu, antibiyotik kullanımı konusunda uyarılarda bulundu.

GÜNCEL      04 Mart 2019 - 12:49     827     0

ANTİBİYOTİK KULLANIMI KONUSUNDA UYARDI

Kulaktan duyma bilgilerle antibiyotik kullanan hastanın faydadan çok zarar görebileceğini ifade eden Dr.Serdal Türkoğlu, antibiyotik kullanımı öncesinde bir hekime başvurulması gerektiğini söyledi. Hastaların, her zaman antibiyotik ihtiyacı olmadığını belirten Dr.Serdal Türkoğlu, bazen viran enfeksiyonlarda da hastaların bilinçsizce antibiyotik kullandığını, ancak viran enfeksiyonunda antibiyotik kullanımına ihtiyaç olmadığını dile getirdi.

Dr.Serdal Türkoğlu, "Antibiyotikten bakteriyel enfeksiyonlarında etkilidir. Bu nedenle kulaktan duyma antibiyotik kullanma hastaya zarar verebilir. Bir hastaya uygun olan bir ilaç diğer bir hastaya uygun olmayabilir. Bunun uygunluğunu doktorun belirler. Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği olan bir hastanın kullanabileceği antibiyotik ile her hangi bir ek hastalığı olmayan bir hastanın kullanacağı antibiyotik, farklı olabilir. Bu nedenle komşumuzun kullandığı ilaç kendisine iyi gelebilir. Ama eğer bizde ek bir hastalık varsa, bizim için faydadan çok zarar verebilir. Kesinlikle bir uzman hekim tavsiyesi olmadan antibiyotiğe kendi kendimize başlamamalıyız.Gereksiz antibiyotik kullanımıyla antibiyotik direnci gelişebilir. Gereksiz antibiyotik kullandığımız zaman eğer bakteri bir enfeksiyon yoksa, o an patojen olmayan bazı mikroorganizmalar bizim antibiyotiğimizi tanır. Ve bir sonraki seferde enfeksiyon geçirdiğimizde eğer o antibiyotiği kullanırsa mikroorganizmaların bu antibiyotikleri daha önceden tanımış olacaklarından etki etmezler. Gereksiz antibiyotik kullanımı kan yetmezliğine, organ yetmezliğine gidilebilir. Kesinlikle antibiyotik ağrı kesici değildir. Ağrı kesici farklı, antibiyotik farklı bir şeydir" dedi.

Gereksiz antibiyotik kullanımının karaciğer, mide, bağırsak ve böbreklere zarar verebileceğini anlatan Dr.Serdal Türkoğlu, "Bunlardan daha önemlisi bilinçsiz antibiyotik kullanımı antibiyotik direncini geliştirebilir. Gereksiz antibiyotik kullandığınız zaman eğer enfeksiyon yoksa o an hastalık yapmayan bazı mikro organizmalar bu antibiyotiği tanır ve bir sonraki seferde enfeksiyon geçirdiğimizde eğer o antibiyotik kullanılırsa mikroorganizmalar o antibiyotiği daha önceden kullanıldığı için etki etmezler ve antibiyotik,k direnci dediğimiz şey oluşur ve daha fazla dozlarda antibiyotik kullanmak zorunda kalırız yada gereksiz yere değişik antibiyotikler kullanmak zorunda kalabiliriz" diye konuştu.

Antibiyotik ilca kullanımları konusunda uyarılarını sürdüren  Muş İl Sağlık Müdürü Dr.Serdal Türkoğlu açıklamalarında şunları kaydetti.

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Kelime anlamı ile “antibiyotik” terimi, “hayata karşı” demektir. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önlemekte ve bazen de bakterileri öldürmektedir.

Tek Bakteri Türüne Karşı Etkili Antibiyotikler

Bazı antibiyotikler, sadece kısıtlı sayıda farklı bakteri türü ile savaşabilecek şekilde geliştirilmiştir. Bunlara “dar spektrumlu antibiyotikler” denir. Doktorunuz, tam olarak hangi tür bakterinin sizin hastalığınıza neden olduğunu bildiği durumlarda bu tür antibiyotikleri reçeteler. Bu antibiyotikler, diğer yararlı veya zararsız bakterilere saldırmadıkları için, tedavilerde kullanılmak üzere en uygun antibiyotiklerdir.

Birçok Bakteri Türüne Karşı Etkili Antibiyotikler

Diğer antibiyotiklerin geniş spektrumlu etkileri vardır. Pek çok bakteri türüne etki ederler ve bu nedenle “geniş spektrumlu antibiyotikler” olarak adlandırılırlar. Doktorunuzun hastalığınıza neden olan bakteri türünü tam olarak saptayamaması veya pek çok farklı türde patojenin bir arada bulunması gibi bazı durumlarda bu antibiyotiklerin kullanılması gereklidir. Bu antibiyotiklerin sakıncası, yararlı veya zararsız bakterileri de öldürme eğiliminde olmalarıdır.Bakteriler ve Virüsler Nelerdir?

Enfeksiyonları doğru bir şekilde tedavi edebilmek için virüsleri bakterilerden ayırmalıyız.

Antibiyotiklerin virüsler üzerine etkisi yoktur. Virüsler çok küçüktür ve kendiliklerinden metabolizmaları yoktur. Bu nedenle kendi başlarına üreme yetenekleri yoktur. İçlerine girdikleri hücreleri zorlayarak, adeta, yeni virüs üretmek için kullanırlar. Sonrasında da, konak hücreyi imha ederek hastanın vücudunda hızla çoğalmaya devam ederler.

Virüslerin neden olduğu bazı hastalıklar:

Soğuk algınlığı,Akut bronşit,Grip,Larenjit ve otitin pek çok türü,Kızamık,Kızamıkçık,Viral hepatit,AIDS

Bakteriler.

Antibiyotikler kullanılarak bakteriyel enfeksiyonlar TEDAVİ EDİLEBİLİR. Bakteri, tek başına bir hücreden oluşan, yaşayan küçük bir organizmadır ve insan vücudu, hava, su, toprak ve bunun gibi herhangi bir ortamda kendi kendine hayatta kalabilir. Çok hızlı üreyebilir. Antibiyotikler, bakterilerin çoğalmasını engeller.

Bakterilerin neden olduğu bazı hastalıklar:

Pnömoni,Bakteriyal menenjit,Yara enfeksiyonları

Larenjit ve otitin bazı türleri.Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Akılcı Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotiklerin akılcı kullanımı, öncelikle gereksiz antibiyotik kullanımını en aza indirmeyi ve genel olarak her alanda (insanlarda, veteriner hekimlikte, tarım, hayvancılık, tekstil vb. sektörlerde) antibiyotik kullanımını azaltmayı ve bu sayede doğada bulunan antibiyotik miktarını kontrol altına almayı gerektirmektedir. Bunlar arasında, antibiyotiklerin insanlarda tedavi amacıyla uygulanmasının akılcı olarak gerçekleştirilmesi kısa vadede, diğer antibiyotik kullanımlarının kontrol altına alınmasından daha büyük bir etki ortaya çıkartabilmesi açısından özellikle önemlidir.

Akılcı antibiyotik uygulaması, antibiyotik tedavisinin gerektiği durumlarda hastanın bireysel özellikleri göz önünde bulundurularak doğru antibiyotiğin uygun dozda ve doğru uygulama yoluyla, uygun tedavi süresi boyunca gerçekleştirilmesini gerektirir. Burada dikkat edilmesi gereken ilk husus, antibiyotik kullanımının gerekliliğinin doğru değerlendirilmesi ve hastaların bu konuda bilgilendirilmesidir.

Bir hasta için planlanan ilaç tedavisinin akılcı olması için, ilacın etkililiğinin, güvenliliğinin, maliyetinin ve hastanın klinik durumuyla (yaş, allerji hikayesi, böbrek ve karaciğer fonksiyonları, gebelik gibi özel durumlar, diğer hastalıklar, yaşam tarzı, kullandığı ilaçlar vb. gibi) uygunluğunun değerlendirilmesi, planlanan tedavinin hastaya etkili olarak anlatıması ve hastanın tedaviye uyumunun izlenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, akılcı ilaç uygulaması sadece “doğru” reçete yazmayı değil, doğru muayene ve tetkiklerin yapılarak doğru tanıyı koymayı, hastayla etkili bir iletişim kurmayı, diğer sağlık çalışanlarıyla işbirliğinde bulunabilmeyi ve hastanın tedaviye uyumunun ve tedavinin etkililiğinin izlenebilmesini gerektirmektedir.

Akılcı antibiyotik uygulaması yukarıda bahsedilen akılcı ilaç uygulamasının genel gerekliliklerinin hepsini gerektirmenin yanında, reçetelenen antibiyotiğin antibiyotik direnci açısından ayrıca değerlendirilmesini gerektirmektedir. Piyasaya yeni sürülmüş  ve dirençli enfeksiyonların tedavisi için saklanması gereken ilaçların gelişigüzel kullanılmasından kaçınılması, buna bir örnek olabilir.

Dirençli bakterilerin seçilmesini engellemek amacıyla genel bir prensip olarak hastanın enfeksiyon hastalığının tedavisi, akılcı ilaç seçimi için gerekli kriterleri sağlayan ilaçlar arasında etki spektrumu daha dar ve daha uzun zamandır kullanılmakta olan ilaç (öncelikle monoterapi) olarak planlanmalıdır. Bununla birlikte enfeksiyon etkenin bilinmediği ve tedavinin bir an önce ampirik olarak planlanması gereken durumlarda geniş spektrumlu bir ajan tercih edilir. Benzer şekilde bazı durumlarda antibiyotik direnci gelişimini engellemek için kombine antibiyotik tedavisinin uygulanması gerekir. Bu kararların akılcı olarak verilebilmesi için hekimlerin ulusal ve uluslarası kurumlarca hazırlanan tedavi kılavuzlarını düzenli olarak takip etmeleri ve bu kılavuzlarla uyumlu reçeteleme davranışı göstermeleri gerekmektedir.

Antibiyotikler Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Enfeksiyon hastalıkları bakteriler, virüsler, funguslar ve parazitler gibi çeşitli mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklara verilen isimdir. Enfeksiyon hastalıklarının tedavisi, diğer tüm hastalıkların tedavileri için de geçerli olmak üzere, ilaçlı ve ilaçsız tedavi olarak ikiye ayrılabilir. İlaçsız tedaviler ilaçlı tedaviye ek olarak uygulanabileceği gibi, tek başına da uygulanabilir. Enfeksiyon hastalıklarında ilaçsız tedavi uygulamalarının ana fikri vücudun enfeksiyon hastalıklarına neden olan patojen mikroorganizmalara verdiği cevabın daha etkili olmasının sağlanması ve patojen mikroorganizmaların vücutta yaşaması, çoğalması ve farklı insanlara bulaşarak yayılmasına kolaylık sağlayan faktörlerin ortadan kaldırlmasıdır. Bu sayede enfeksiyonların tedavisi vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından sağlanabileceği gibi, antimikrobiyallerin etkileri de artırılabilir."

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ