Muş'ta DOGÜNKAD tanıtım toplantısı düzenlendi

Okuduğunuz haber
JEOTERMAL POTANSİYEL BELİRLEME VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Anasayfa   /    Güncel    /    Jeotermal Potansiyel Belirleme ve Geliştirme Çalışmaları Sürüyor

SON DAKİKA ! Jeotermal Potansiyel Belirleme ve Geliştirme Çalışmaları Sürüyor

MŞÜ Rektörü  Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversite olarak, Muş'un jeotermal potansiyelini belirlemek ve geliştirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar hakkında bir basın açıklaması yaptı.

GÜNCEL      21 Ekim 2018 - 12:24     2034     0

Jeotermal Potansiyel Belirleme ve Geliştirme Çalışmaları Sürüyor

 

 

Muş Alparslan Üniversitesinin, Muş Valiliği ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile birlikte geçtiğimiz yıl önemli bir projeye imza atarak Muş’un jeotermal kaynaklarıyla ilgili bir araştırma süreci başlattığını belirten Prof. Dr. Polat, “Muş ve ilçelerinde önemli bir jeotermal potansiyel olduğuna inanıyorduk ve çalışmalarımız da bu konuda yanılmadığımızı kanıtladı.” dedi.

Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat şöyle konuştu: “Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İskender Dölek hocamızın başkanlığında Türkiye’nin farklı yerlerinden de katkı sunulan bir Çalışma Grubu oluşturduk ve Muş’un farklı alanlarında incelemeler yaptık. Bu incelemeler sayesinde Muş için son derece sevindirici olduğunu düşündüğümüz sonuçlarla karşılaştık. Özellikle Varto’daki birkaç yerde, Çalışma Grubumuzun uyguladığı jeotermometre çalışmaları ile su sıcaklığının 80-164 derece arasında olabileceğini belirlemeleri, bizi memnun etti.

“Jeotermalin, seracılık ile ilgili yatırımlarda kullanıma sunulmasını hedefliyoruz.”

Muş’un farklı bölgelerine de kaydırdığımız Çalışma Grubunun bilimsel nitelikteki çalışmaları neticesinde, Muş Ovası’nın sıcak su kaynağı bulunan iki noktasında sondaj yapılabileceği yönünde bulgular elde ettik.

Muş Alparslan Üniversitesi kurulduğu günden bu yana üstlendiği çalışmalarla, Muş’un potansiyel kaynaklarını fark edip kullandığı takdirde, ekonomik anlamda çok güçlü katma değerler sağlayabileceğini göstermiştir. Yaptığımız bu son çalışmayla da Muş’umuzun jeotermal kaynaklarını gün yüzüne çıkararak ekonomiye kazandırmak ve özellikle gıda, tarım ve hayvancılık alanlarında önümüzdeki dönemde atılacak adımlarda jeotermalin, örneğin seracılık ile ilgili yatırımlarda kullanıma sunulmasını hedefliyoruz.

“Sağlık turizmi anlamında ciddi bir hareketliliğin yaşanabileceğine inanıyoruz.”

Bölgemiz turizm açısından da dikkate değer bir potansiyele sahip. Hem yakınımızdaki şehirler itibariyle hem de civarımızdaki İran, Irak, Nahcivan, Gürcistan gibi ülkelere yakınlığı dikkate alındığı zaman, jeotermal kaynaklar açığa çıkarılıp ticari kullanıma sunulduğunda, sağlık turizmi anlamında ciddi bir hareketliliğin yaşanabileceğine inanıyoruz.

Bölgemizde beş yıldızlı bir otelimiz ya da sağlık turizmi konusunda uluslararası standartlarda hizmet verecek bir tesis bulunmuyor. İnşallah üniversite olarak yaptığımız çalışmalarla ticari değeri olan ciddi bir su kaynağı bulur ve açığa çıkmasına vesile olursak, önemli turizm yatırımlarının da bölgemize çekilebileceğini düşünüyoruz.

Varto Kaymakamlığıyla ortak yürüttüğümüz çalışmalarda tespit edilen ve yüzey sıcaklığı itibariyle dikkat çeken bazı noktalar kayıt altına alınarak tescillendi. Varto dışında, Muş Ovası’nda önemli bulgular tespit ettiğimiz iki nokta daha var. Tabii daha muteber sonuçlar elde edilebilmesi için ciddi sondajların yapılması gerekiyor. İnşallah bu konuda Muş Valiliğinin katkılarıyla ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler neticesinde onlardan alacağımız destekle kısa sürede daha somut bulgular elde edeceğimize inanıyorum.”E.Bozkurt

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ