Kale Mahallesi’ndeki yol çalışmalarında sona gelindi

Okuduğunuz haber
MUŞ'TA DOGÜNKAD TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Jeotermal Potansiyel Belirleme ve Geliştirme Çalışmaları Sürüyor

Anasayfa   /    Güncel    /    Muş'ta DOGÜNKAD tanıtım toplantısı düzenlendi

SON DAKİKA ! Muş'ta DOGÜNKAD tanıtım toplantısı düzenlendi

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD) tarafından hazırlanan Doğu ve Güneydoğu'da Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması Projesi'nin tanıtım toplantısı Muş'ta yapıldı.

GÜNCEL      21 Ekim 2018 - 12:23     2820     0

Muş'ta DOGÜNKAD tanıtım toplantısı düzenlendi

Muş Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Meclis Toplantı Salonunda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını, DOGÜNKAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sevim Vural yaptı.

Vural, İsveç Büyükelçiliği tarafından desteklenen, bölgedeki iş ve girişimci kadınlarla ortak çalışma yürütmek ve işbirliğini geliştirmek amacıyla hazırlanan proje kapsamında, bölgede kadının ekonomik görünürlüğünü arttırmak ve güçlendirmek istediklerini söyledi.

 DOGÜNKAD olarak şimdiye kadar Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin tüm illerini kapsayan çalışma alanında onlarca kadınla dayanışarak, güçlerine güç kattıklarını ifade eden Vural, şunları kaydetti:"Değerli katılımcılar ve basın emekçileri.

Doğu ve Güneydoğu’da Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması Proje toplantımıza hoş geldiniz. Değerli dostlar, 2011 yılında kurulan Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği'miz, (DOGÜNKAD) kadın istihdamına yönelik çalışmalar yürüterek girişimcilik yoluyla kadının güçlenmesini hedefleyen bir sivil toplum kuruluşudur. Kadının sadece ekonomik olarak değil, sosyal yaşamda da güçlenmesini amaç edinen DOGÜNKAD, kadınların toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla da bugüne kadar birçok çalışmaya imza attı.

Bölgeyi kapsayan bir sivil toplum kuruluşu olarak kadınlara yönelik birçok alanda çalışmalar yürütüyoruz.  Bizim gibi çalışan farklı kadın örgütleri de var.  Ancak özellikle kadına dair üretilen politikaların azlığı, kadının temsil düzeyi ve buna paralel, kadınların karşılaştığı sorunlardan dolayı yeterince görünür değiliz ve karar mekanizmalarında yer alamıyoruz. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarında da yeterince etkin değiliz. Kadın sivil toplum kuruluşları olarak sadece kendi faaliyet alanlarımız üzerinden görünür olmaya çalışıyoruz. Bu sorun sadece bölge kentleri için değil Türkiye’nin her bölgesinde yaşanıyor. DOGÜNKAD olarak kuruluşumuzdan bu yana bölgedeki tüm kadınların sesi olmayı, kadınları bir araya getirerek, ortak çalışmalar gerçekleştirmeyi temel hedef olarak önümüze koyduk. Bu kapsamda, derneğimiz tarafından hazırlanan ve İsveç Konsolosluğu’nca desteklenen  ‘’Doğu ve Güneydoğu’da Kadın Sivil Toplum Kuruluşları Arasında İşbirliği ve Ağ Oluşturulması Projesi’’mizi hayata geçirdik.Projemizde Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki kadınların ekonomik alanda güçlenmesi için çalışan kadın STK'ların görünürlüğünü sağlamak, STK'ların kapasitelerini ve işbirliklerini artırarak ağ oluşturulmasını hedefliyoruz. Proje süresince Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Van, Hakkari, Muş, Şanlıurfa ve Tunceli illerinde kadın kuruluşları, kadın akademisyenler, farklı sivil toplum örgütlerinde çalışan kadınlar, kadın girişimciler ile ekonomik kuruluşlarda çalışan kadınlar ile görüşerek, bu illerde ortak akıl toplantıları düzenliyoruz. Ortak akıl toplantılarında bir araya gelerek deneyimlerimizi paylaşırken, toplumsal cinsiyet algısı, bölgesel kalkınma hedefleri, kadının ekonomiye katılımı, kadın görünürlüğünün önündeki engelleri tartışmayı ve deneyimlerimizi paylaşıyoruz. Böylece güç birliği yaparak ortak bir dil kurmayı hedefliyoruz.

Projeyle kadınların faaliyet gösterdiği sektörler, kadın girişimcilerin sorunları, ekonomik alandaki örgütlerde kadınların yer aldığı pozisyonlar,  kadın STK'lardaki kadın sayısı, bölgelerdeki üniversiteler, meslek kuruluşları ve odalardaki kadın temsil oranını ortaya çıkarmaya çalışacağız.  Ayrıca kamunun bölgedeki kadınlara yönelik politikaları, istihdam ve girişimciliğin gerçekleşme oranı ile mevcut durumu karşılaştıracağız. Nihayetinde derneğimizi de güçlendirmek, bölge illerindeki kadına dair çalışma yürüten yapıları buluşturmak ve ortak ağ oluşturmayı hedefliyoruz.

Projedeki ortaklarımız bölgedeki ticaret ve sanayi odaları ile Kadın İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği’dir.

Muş’ta gerçekleştirdiğimiz toplantıda bizlere destek veren Muş Ticaret ve Sanayi Odamıza ve tüm katılımcılara katılım ve destekleri için teşekkür ediyoruz.

KOÇ,"İŞ GÜCÜ PİYASASINA DİKKAT ÇEKTİ"

MTSO Başkanı Erdal Koç da kadın girişimcilerin çalışmalarına gerekli desteği sunacaklarını belirterek, "Dünyadaki iş gücü piyasaları, farklı üretim araçlarının ve modellerinin gelişmesi, değişen toplumsal ve siyasal koşullar gibi faktörlerin etkisiyle sürekli yeniden yapılanma süreci içinde olmuştur. Bunların en önemlilerinden biri de kadının istihdamdaki yeri konusundaki değişimdir. Nitekim hem kadının iş hayatındaki yeri ve önemi artmış, hem de konumu ve yaptığı iş değişmiştir. Buna bağlı olarak iktisatçılar, kadın istihdamının ülke ekonomileri için önemine vurgu yapmaya başlamış ve bu alandaki çalışmalar hız kazanmıştır." diye konuştu.

Toplantı sonunda DOGÜNKAD üyeleri Başkan Koç'a plaket verdi.

 Toplantıya, Belediye Başkan Yardımcısı Tarık Mirze, KOSGEB Muş İl Müdürü Kenan Mergen, Diyarbakır Ticaret Odası Yönetim Kurulu adına Nevin İl ve Muş Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Fatma Abeş de katıldı.S.BALKAYA

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ