VALİ İLKER GÜNDÜZÖZ,  "MUŞ'U  DAHA AYDINLIK YARINLARA TAŞIMAYI PLANLIYORUZ"

Okuduğunuz haber
MUŞ'UN DIŞARIDAKİ PARLAYAN YÜZÜ KONUŞ MUŞ'A KONUK OLDU

İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERİN YÜZÜ  "MAVİ AY'IN IŞIĞINDA GÜLÜYOR

Anasayfa   /    Güncel    /    MUŞ'UN DIŞARIDAKİ PARLAYAN YÜZÜ KONUŞ MUŞ'A KONUK OLDU

SON DAKİKA ! MUŞ'UN DIŞARIDAKİ PARLAYAN YÜZÜ KONUŞ MUŞ'A KONUK OLDU

Bursa'da faaliyet yürüten Muş İlder çalışmalarıyla göz dolduruyor. İlder'in her ay geniş katılımla gerçekleştirdiği Konuş MUŞ Programına birbirinden farklı isimler katılmaya devam ederken bu ayın Konuş Muş konuğu ilimizin sosyal faaliyetler bakımından etkin kuruluşun başındaki en etkin isimlerden olan hemşerimiz Muş Vakfı Başkanı Prof.Dr. Orhan Sami Gültekin oldu.

GÜNCEL      16 Kasim 2018 - 12:53     2819     0

MUŞ'UN DIŞARIDAKİ PARLAYAN YÜZÜ KONUŞ MUŞ'A KONUK OLDU

Bursa'da faaliyet yürüten Muş İlder çalışmalarıyla göz dolduruyor. İlder'in her ay geniş katılımla gerçekleştirdiği Konuş MUŞ Programına birbirinden farklı isimler katılmaya devam ederken bu ayın Konuş Muş konuğu ilimizin sosyal faaliyetler bakımından etkin kuruluşun başındaki en etkin isimlerden olan hemşerimiz Muş Vakfı Başkanı Prof.Dr. Orhan Sami Gültekin oldu.

Kasım ayı konuğu Başta eğitim olmak üzere birçok alanda ilimize büyük emek veren Muş Eğitim Vakfı Başkanı Dr. Orhan Sami Gültekin Muş İlder'in  “Öğrencilik bir ayrıcalık” konulu söyleşi programına

Katıldı.

Programın açılış konuşmasını Muş İlder Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Veysi Tutkun gerçekleştirdi. Tutkun, açılış konuşmasında Muş Eğitim Vakfının eğitime katkılarından övgüyle söz ederken, sayın Orhan Sami Gültekin ve ekibinin çalışmalarını hayranlıkla takip ediyor ve takdir ediyorum. Böylesin değerli bir konuğu Muşluların Bursa'daki evi Muş Kültür evinde ağırlamaktan onur duyuyoruz. Muşumuzun değerleri Bursa'nın Ekonomisine, eğitimine, sanayisine, siyasetine ve birçok alanına yön veren başarılı İşadamı, sanayici, eğitimci, siyasetçilerimizi rol model almalısınız. Sizler her biriniz yarınlara çınar olacak fidanlarımızsınız. Bu programın asıl amacı çınarlarla çiçekleri buluşturmak suretiyle hayatında başarı hikâyesi olanların rol modelliğini işlemek ve bu vesileyle taze dimağlara bir gelecek ufku kazandırmaktır. Sui misal emsal teşkil etmez. Bizler iyi örnekler üzerinden yol alacağız. Bugünkü program her biri tez konusu olmaya namzet hemşerilerimiz ile geleceğimizin teminatı gençlerin buluşmasıdır. Bizler gençlere sadece lisanı kal ile seslenmekle yetinmemeliyiz. Lisanı hal ile de örnekler sunmalıyız. Bu bir rol model çalışmasıdır. Yeni nesile model seçeneği sunmadır. Gençlere kötü yola sapmayın, marjinalleşmeyin, terörize olmayın, kimsenin karanlık zihniyetinin kurbanı olmayın demek yetmiyor. Aynı zamanda örnek alabilecekleri kişiler ile gençlerin kombinasyonunun sağlanması gerekiyor. İşte bu program tam da bu amaca hizmet ediyor" şeklinde konuştu.

Tutkun'un konuşmasının ardından bu kez burs çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye çıkan dernek başkan yardımcısı Mehmet Akif Bingöl Dernek olarak 5 yıldır Bursa'da okuyan üniversite öğrencisi hemşehrilerimize bir miktar merhem olmak adına burs verdiklerini, hayırsever iş adamlarının katkısının verilecek burs sayısında belirleyici olduğunu, başvuruların sayısının bu yıl da beklediklerinden fazla olmakla birlikte hepsini karşılamaya dönük çalışmalar yaptıklarını, çoğunluğunu tıp fakültesi ve mimarlık mühendislik öğrencileri olmakla birlikte tüm fakültelerden toplamda 150 dolaylarındaki taleplerin derneğe iletildiğini, bursiyerleri belirlerken nesnel kriterler belirlediklerini, öğrencilerin dernek aidiyetliklerini de yönetim olarak önemsediklerini belirtti. Burs komisyonu olarak bize tevdi edilen görevin bilincindeyiz. Gayretli çalışmalarımız devam edecektir" şeklinde konuştu.

Mehmet Veysi Tutkun açıklamalarından dolayı Mehmet Akif Bingöl’e teşekkür ederek sözü konuğa bıraktı.

Konuş Muş'un onur konuğu, Muşlu hemşerimizin ilimizin dışarıda parlayan yüzü olarak tanıdığı Muşlu hemşerimiz Prof.Dr.Orhan Sami Gültekin kendisini tanıtarak başladığı program konuşmasında, sözlerine şöyle devam etti.

"1980 yılında Atatürk Üniversitesi Erzurum Tıp Fakültesinden mezun oldum. İhtisasımı 1985 yılında Taksim Devlet Hastanesi Dâhiliye bölümünde tamamladıktan sonra küre çekimlerinde inşallah Memleketim Muş çıkar hizmet ederim diye böyle içimden samimi bir istek bulundum.

Kura çekerken şansımıza Muş çıktı. Herkes bana doktor bey torpil mi yaptınız.  Gerçekten de torpil yoktu tamamen tevafuk bir olaydı. Muşta dört Yıl dâhiliye uzmanı olarak hizmet ettim. Muşa gittim dâhiliye uzmanı olarak dört yıl hizmet verdim. Hayatımın en güzel günleri orada geçti. Çünkü Muşun yarısı akrabamız. Babamın dostu, dedemin arkadaşları, babamın arkadaşları, annemin arkadaşları hiçbir sıkıntıda çekmedim. Muş devlet hastanesinde yoğun bakım ünitesini kurduk.

Yıllar geçti çocuklar büyüdüler. Onların eğitim sorunları okul sorunları başlayınca mecburi İstanbul'a yerleşmek zorunda kaldık. İstanbul'da Marmara Üniversitesi- İstanbul Gastroenteroloji bilim dalı göreve başladık. Sonrasında Avrupa'ya gittik Amerika serüveni derken sonra döndük İstanbul Şişlide içerik olarak en zengin laboratuvarını kurduk. Üç doktor arkadaşla birlikte yataklı bir tedavi ünitesi kurduk. Kliniğimiz bilimsel yönüyle çok iyi bir seviyeye getirip çalışmalarımıza devam ediyoruz.

MUŞ EĞİTİM VAKFI BAŞKANI OLDUM

Muş Vakfı kurucusu ve Onursal Başkan M. Zihni Kalsın’ın isteği ile Muş Vakfı Başkanlığına geldim. Derhal çalışmalara başladım on beş tane Muşun tanınan bilinen aklıselim arkadaşla yönetimimizi oluşturduk. Bu ikinci dönemimiz, şükürler olsun kazasız belasız bir birimize sevgi saygılı bir şekilde çalışıyoruz. Öğrencilerin burs olayı özel bir konu, önemli bir konu. Burs vermeye başlarken 130 öğrenci ile başladık şuan 850 öğrencimize burs veriyoruz. Bu uzaktan göründüğü kadarıyla kolay bir görev değildir biz bunu zekât olarak düşünüp veriyoruz. Öğrencilerimizin çoğunluğu kız öğrencilerimiz onlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz"

HEDEFİMİZ BİN ÖĞRENCİYE BURS VERMEKTİR.

Sayımızı her yıl yavaş yavaş artıyor. Geçen sene 750 öğrenciydi bu sene 850 oldu. Benim hedefim bin öğrencimize burs vermek. Yöneticilik yaptığım dönemde bin tane Muşlu öğrencilerimize burs vermek istiyorum şuan Bin 850 müracaat var. Ayrıca her Salı günü öğrencilerimize vakfımızda din, ahlak dersi ve Muşumuzun yetiştirdiği bilge insanları konuşmacı olarak çağırıyoruz ve onlara eğitimler verdiriyoruz. Bir diğer konu ise Muş eğitim vakfı binamızı onardık.  Yeniden koltuklar masalar sandalyeler eğitim çalışmalarına kolaylaştıracak çalışmalar yaptık.

Ramazan ayında tırlarla Mersinden büyük büyük koliler geliyor. Hayırsever işadamlarımız verdiği erzakları Muş, Bulanık, Varto Malazgirt köylerine dağıtıyoruz. Her noktaya ulaşıyoruz.

Kurbanlarımızı üç yıldır Muşta kesiyoruz. Binin üzerinde aileye dağıttık ve kurban dağıtımını da burs verdiğim öğrencilerimiz yaptılar."

Konuş MUŞ Söyleşi programından sonra Muş İlder Başkanı Mehmet Veysi Tutkun tarafından katılımlarından dolayı Muş Eğitim Vafkı başkanı Orhan Sami Gültekin’e plaket takdim edildi.

 

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ