VOLKAN TARHAN

Okuduğunuz makale
MUŞ'TA KALICI OLMAK!
Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    Volkan Tarhan   /    MUŞ'TA KALICI OLMAK!

27 Ekim 2018 - 10:55

1253

volkantarhan49.1905@gmail.com

Volkan Tarhan

VOLKAN TARHAN

MUŞ'TA KALICI OLMAK!

Değerli Okurlar;

Muş'ta doğmuş, uzun yıllar il dışında yaşadıktan sonra yeniden memleketine dönen biri olarak burada karşılaştığım sosyal yapıya dikkat çekmek istiyorum. Muş kadim ve vefalı insanların yoğunlukta olduğu bir şehirdir. Dışarıdan Muş'a ilişkin telaffuz ların tamamı dikkatimi hep çekmiştir. Ne aşamadadır Muş diye yıllarca hep bir merak içinde olmuşumdur. İnsanın bağrından çıktığı anavatanını, doğduğu toprakları hemhal temaslarda anımsaması, gözden geçirmesi en iyiyi dilemesi gurbette bu şekilde oluyor işte.

Dönüp geldim, ve şimdi  buradayım. Sözü fazla uzatmadan muhasebe tayinleri aşamasında Muş'un sosyal yapıya istinaden gelişim düzeyine dikkat çekmek, değinmek istiyorum.

Muş son yıllarda almış olduğu göç ve nüfus yoğunluğu nedeniyle şehir yapılanmasında çarpık görüntüden kurtulamadı. Sözlerimin yanlış anlaşılmasını istemiyorum. Kentli veya şehirli olmak aynı zamanda farklı bir kültür yapısına ve anlayışa sahip olmayı gerektirir. Çünkü şehir veya kent yaşamını köy veya kır yaşamından ayıran birçok yaşam kuralı ile yaşamak zorunluluğu var. Bazı kuralları vardır. Bu kuralların dışına çıkmamak gerekir.

Kentlilikte değişen sadece yaşam kuralları değil yaşama yön veren nesnelerde ve yapılanmalarda da farklılıklar oluşmak zorunda. Yani mekânsal farklılıklar da kentin özelliklerini yansıtır.

Sadece bunların sağlanması durumunda da iyi bir kent ve kentli olamazsınız. Bu yaşam tarzının gerektirdiği kurallara da uymanız gerekir. Kenti temiz tutmak, su ve kanalizasyon, iletişim, ulaşım gibi sorunların çözümü ve işlerliğinin sağlanması gibi.

Ve hepsinden önemlisi kent yaşamının belirlediği yaşam tarzı ve konumlanma biçimini korumak ve saygı duymak gerekiyor.

Bunlara uyum oranınız aynı zamanda yaşamış olduğunuz kentin imajını da ortaya çıkarır.

İmar açısından ilerlemiş bir kent,Altyapısı sağlanmış bir kent,Turizmi gelişmiş bir kent.

Temiz bir kent,Huzurlu bir kent,Sanayi ve ekonomisi gelişmiş bir kent,Spor tesisleri veya altyapısı açısından gelişmiş bir kent,Fuar ve kongre merkezi bir kent,Festivaller kenti gibi değişik imaj ve tanımlamalarla bilinen kentlerin olması gibi.

Bir kente hizmet etmek demek o kentin imaj değişikliğinden ve gelişmesinden katkı sahibi olmak demektir. Yapılan işlerin düzgün ve ihtiyacı uzun süreli karşılayacak planlı bir çalışma sonucunda yapılması demektir. Günü kurtarmak her yöneticinin yapabileceği bir iştir ancak kenti kurtarmak ve kentliyi korumak bir yöneticinin başarı hanesini geliştiren temel unsurdur.

İlimiz iyi planlandığında ve yaşama geçirildiğinde gelişme potansiyeli olan bir şehirdir. Tarım ve hayvancılık şehri olan Muş’ta bu yönde bir zenginliğe sahibiz ve bundan istenen faydayı sağlayamıyoruz. Evet, büyük bir ovaya sahip bir şehiriz ve bölgedeki olaylar nedeniyle orantısız bir yığılmaya uğramış bir yapımız var ancak bu durumun değişmeyeceği ve değiştirilemeyeceği anlamına gelmiyor. Mevcut yönetici potansiyeli kullanıldığında bu sorunların aşılma imkanının bulunduğunu da biliyoruz. O zaman bu kent hak ettiği yerde değilse yöneticilerin politikacıların ve kent yönlendiricilerinin kendilerini sorgulamaları gerekir.

Yetkililere seslenmeye ihtiyaç duyuyorum. Kendi imajımıza verdiğimiz önem kadar bu kentin imajına da değer vermeye başladığımızda sorunun büyük bölümünü hal etmiş olacağız.

Bunun için de koordinasyon içerisinde çalışmak gerekiyor. Valilik ayrı taraftan, Belediye ayrı taraftan çalıştığı sürece ne planlı bir çalışma ne de başarılı bir imaj sahibi olabiliriz. Kent için hep birlikte hareket etmeli, kentin imajı ve gelişimi söz konusu olduğunda politik kaygıları bir kenara bırakabilmeliyiz. Kenti siyasi hesapların kurbanı etmemeliyiz.

Bunları neden yazdığımıza gelince. Biliyorsunuz bu aralar seçim havasına gireceğiz. Bu nedenle bu havada olanların kent hakkındaki planları da önemli olacak. Çünkü biz politik kaygı taşımayan kent yaşayanlarının sıkıntıları mevcut. Bir organizasyon yapmak için insanları kente davet edemiyoruz çünkü kalacakları bir doğru dürüst otel bile yok. Şehir içindeki boyama hizmetlerinden başka yapılan bir şeylerin olmadığı gibi tarihi doku ve kültürel zenginliklerimizi de kaybetmeyle yüzyüze gelmişiz. İşi bir hayli zor olan Muş’un başının çaresine bile bakmakta güçlük çekenlere teslim edilişi, görev verilişleri yüzünden en iyi imarımız, en iyi alt yapımız, en iyi tesisimiz, en iyi diyebileceğimiz tek şey ön plana çıkıyor dedikodu. Çekiştirme. Adam kayırma. Yandaş olma. Vs.Vs. Yeni bir dönemde yeni ve ne yapmak istediğini bilen şehir dokusunu özelliklerine göre düzenleme becerisi ve bilgisine sahip makam temsilcilerine hasret kalmamak dileğiyle.

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ